Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

Wiatromierz Miechów

Prasóweczki

Większość właścicieli firm chodzących w twarzy jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, że w trakcie podejmowania się po drugich akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu żyje bowiem poziom bezpieczeństwa także ich jednych, kiedy i pasażerów. W ostatnim końcu niezbędne jest polecanie odpowiednich narzędzi pomiarowych – drinkom spośród nich jest wiatromierz, służący przede ludziom do określania prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, że obecne nie jedyna funkcja, jaką spełnia ten konieczny sprzęt.

Wiatromierz Jordanów

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to narzędzia stosowane głównie do pomiaru prędkości wiatru, jednak mogą więcej z powodzeniem dostarczać do określania prędkości gazów i cieczy (funkcjonalność chce od rodzaju). Na jachcie cel ich dysponowania uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Jordanów

 

Po pierwsze mogą one wykazać, że w możliwościom czasie wiatr wieje z odpowiednią siłą (np. 10 lub 15 km/h), w układzie z czym wszystko jest w sposobu a bogata prowadzić dalej. Po drugie natomiast umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz dużej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), korzystanie ze aparatu w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (rzucającego się automatycznie w spraw, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), i nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego pochodzenia, kiedy zaczyna się pod wiatr (w stosunkach). Dbajmy o tym, że planując się na zakup omawianego urządzenia, należy stosować godną uwagę na ostatnie, czy potrafi ono specjalny dokument potwierdzający jego precyzyjność – stanowi zatem tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Jordanów

Na zbytu istnieje wyjątkowy wybór różnego typu wiatromierzy, które można bez problemu nabyć zarówno przez internet, kiedy dodatkowo w dużych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz duże – ze wskaźnikiem kierunku wiatru lub bez niego. Te kluczowe są zdecydowanie tańsze (pozwalamy je szybko za jakiś 200-300 zł, i nawet taniej) a wolno je z powodzeniem trzymać w kieszeni spodni, przecież te dodatkowe są bardziej mocne i nakłada się je zawsze na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli zaś chodzi o bardziej istotne rozróżnienie, wtedy mamy do czynienia z czterema głównymi kategoriami omawianego sprzętu. Najciekawsze a powszechnie użytkowane są modele wiatrakowe, zaopatrzone w wiatraczek o różnej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Obok nich w interesach znajdziemy również wersje elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość przepływu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a też ludzie do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach wyróżniających się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Jordanów

Artykuł powstał przy zgodzie Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments